Domeny PL

Domeny PL to najpopularniejsze w naszym kraju domeny. Domena .pl to nasza domena narodowa najwyższego poziomu. Zarejestrowanych zostało już prawie 2,5 miliona domen z rozszerzeniem PL. Wszystkie te domeny obsługuje NASK poprzez swoich Partnerów. Domeny PL dzielimy na domeny funkcjonalne (np. com.pl, net.pl), domeny regionalne (np. szczecin.pl, olsztyn.pl) oraz na klasyczną peelkę, czyli domeny najwyższego poziomu. Tych klasycznych peelek zarejestrowano oczywiście najwięcej i na nich się teraz skupimy.

Zapewne prawie każdy abonent domeny internetowej chciałby za nią płacić jak najmniej (no bo po co przepłacać). W tym momencie pojawia się podstawowe pytanie:

ILE POWINNY KOSZTOWAĆ DOMENY PL?

Kwotę bazową cen polskich domen wyznacza NASK poprzez cennik dla swoich Partnerów (Rejestratorów domen). Wszyscy Partnerzy płacą za domeny w NASK tyle samo. Są to tak naprawdę dwie ceny: pierwsza za rejestrację domeny (niższa), druga za odnowienie domeny (wyższa). chyba nikogo nie powinno dziwić, że każdy Partner NASK przy ustalaniu swoich cenników rejestracji i odnowień domen dolicza swoją marżę. Z tym, że ta marża waha się od kilkunastu do ponad 250%. Rozrzut jak widać dość duży za taki sam produkt. Mówienie o świadczeniu usług na wyższym poziomie od innych i przez to wyższa cena domeny to ściema. Tak naprawdę wszystkie domeny rejestrowane są w bazie NASK, a Partnerzy tylko w tym pośredniczą.

Każdy Partner ma prawo prowadzić swoją politykę cenową dotyczącą oferowanych domen internetowych. A każdy klient ma prawo wiedzieć, że domeny może kupić u jednego rejestratora taniej, u drugiego drożej, kupując jednocześnie to samo w NASK. Ceny polskich rejestracji i odnowień domen są różne i jak ktoś lubi aptekarską dokładność to może poszukać w internecie ofert różniących się np. o kilkadziesiąt groszy. Dla szukających punktu odniesienia i nie skupiających się na oszczędnościach w grosikach tylko w dziesiątkach złotych za dobrą cenę należy uznać rejestrację domeny PL za maksymalnie 20 zł brutto ( 16 zł. netto) oraz odnowienie domeny w granicach około 60 zł brutto (47-49 zł netto). Odnowienie jest oczywiście istotniejszym czynnikiem cenotwórczym, gdyż niższą kwotę za rejestrację płacimy tylko w pierwszym roku, natomiast za odnowienie płacimy później co rok. Podsumowując, cena przedłużenia domeny poniżej 50 zł netto (w granicach 60 zł brutto) oznacza tanią domenę. Powyżej tych kwot zaczyna się już przepłacanie.

SPRAWDZAJ CENĘ ODNOWIENIA DOMENY!

Chcesz mieć tanią domenę? To proste, nie daj się złapać na rejestrację domeny w promocji ZA ZERO ZŁOTYCH lub coś w tym stylu. Masz jak w banku, że za rok zapłacisz całkiem sporą kwotę. Przecież taka promocja musi kosztować. Nie ma nic za darmo…

„DOMENY ZA DARMO!”,  „REJESTRUJ DOMENY pl już od 0 zł!” lub tego typu ładnie brzmiący chłyt materkindody (chwyt marketingowy) powinien włączyć ci czerwone światełko z napisem:

A ILE ZAPŁACĘ ZA PRZEDŁUŻENIE DOMENY NA KOLEJNY ROK?

Sprawdzaj dokładnie cenniki odnowień domen. Czasami trudno je znaleźć na stronie. Im trudniej znaleźć – tym spodziewaj się wyższej kwoty za przedłużenie domeny. Dziwna, ale prawdziwa analogia. I sprawdź przy okazji na jakich zasadach możesz otrzymać kod AuthInfo. Jeśli jest dostępny od zaraz bez dopłat to możesz rejestrować domenę.

Często pojawiają się promocje typu darmowa domena do hostingu. To jest racjonalna oferta, gdyż płacisz za hosting i z tej kwoty jest opłacana twoją darmowa domena. Jeśli w takiej promocji jest jawny kod AuthInfo z możliwością przeniesienia domeny bez kosztów, to warto z niej skorzystać.

Domeny

Nie przepłacaj za domeny! Nim zarejestrujesz domenę sprawdź ile będziesz za nią płacił w kolejnych latach. Nie działaj pod wpływem impulsu zamroczony wizją promocji za zero złotych. Sprawdzaj ceny odnowień domen, tak abyś od razu wiedział i widział w jednym miejscu ile zapłacisz za rejestrację a ile za odnowienie domeny w przyszłości. Kwoty w cennikach zapisane czerwoną czcionką i z gwiazdkami *** powinny włączyć ci ostrzegawcze światełko z napisem: STOP! Sprawdź bardzo dokładnie tą ofertę!

Tanie przedłużenie domeny to najważniejszy czynnik, na który warto zwracać uwagę jeśli szukamy tanich domen. Odnowienie domeny w niskiej cenie ma decydujący wpływ na koszt jej utrzymania w kolejnych latach. Łatwość przenoszenia domeny, czyli możliwość szybkiego transferu domeny to kolejny ważny czynnik, który warto brać pod uwagę przed rejestracją domeny. Nim zarejestrujesz domenę sprawdź dostępność kodu AuthInfo (kodu autoryzującego domenę w przypadku jej transferu do innego rejestratora). Kod dostępny online po dodatkowej weryfikacji daje ci swobodę i niezależność w podejmowaniu decyzji o ewentualnym przeniesieniu domeny do nowego, tańszego rejestratora. Jeśli nie masz czasu na sprawdzanie kodu AuthInfo, to pamiętaj o prostej zasadzie, że im wyższa cena odnowienia domeny, tym większe trudności z szybkim otrzymaniem kodu autoryzującego domenę.

Wolne domeny

Wolne domeny internetowe można podzielić w zasadzie na dwie podstawowe grupy. Domeny, których jeszcze nikt wcześniej nie zarejestrował (jest ich coraz mniej), oraz domeny wcześniej rejestrowane, ale z powodu braku przedłużenia są w danym momencie wolne, czyli możliwe do rejestracji. W tej pierwszej grupie nigdy nie rejestrowanych domen raczej trudno będzie znaleźć domenę słownikową, czyli taką która coś znaczy.

Kiedyś, gdy rejestrowało się firmę, wymyślało się dla niej nazwę i dopiero na końcu rejestrowało domenę, bo było ich dużo do wyboru. Obecnie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybranie i zarejestrowanie domeny i dopiero wtedy, gdy jest już w naszym posiadaniu zarejestrowanie nazwy firmy. W przypadku rejestracji domen jako nazwa firmy zawsze powinna to być domena z rozszerzeniem .PL bez polskich znaków. To świadczy o profesjonalizmie oraz taka domena jest łatwiejsza do zapamiętania. Wszyscy tak już przywykli do najhardziej popularnych polskich domen, że słysząc nazwę firmy odruchowo dodadzą do niej końcówkę .PL.

Chcesz mieć tanie domeny?

Przed zakupem domeny sprawdzaj ceny zarówno rejestracji jak i przede wszystkim ceny odnowienia.

Jeśli już wcześniej zarejestrowałeś domenę, to pobierz kod AuthInfo i transferuj domenę do tańszego rejestratora.

Nowe trendy w rejestracji domen

Na polskim rynku codziennie rejestrowanych jest ponad 3 tysiące domen z rozszerzeniem .PL. Czy to znaczy, że pojawia się podobna ilość nowych firm lub nowych bloggerów? Otóż nie. Na pewno część domen jest rejestrowana przez osoby chcące wyłapać jeszcze coś sensownego i odsprzedać z zyskiem. A na co przeznaczane są pozostałe domeny?

Wiadomą rzeczą jest, że w internecie rządzi wyszukiwarka Google. Ok. 94% zapytań kierowanych jest do tej wyszukiwarki. Internet to już bardzo skomercializowana machina i każdy chciałby być w TOP 10 wyszukiwań w Google. Promowanie i pozycjonowanie stron to obecnie coraz większe wydatki. Pozycjonerzy zajmujący się zawodowo promowaniem nic nie biorą dopuki strona nie znajdzie się w TOP 10 na ustaloną frazę. Gdy już się tam znajdzie, każą sobie słono za to płacić (od 100 – 500 zł za frazę miesięcznie). Tego typu koszty przy małych przedsięwzięciach są najczęściej nie do przyjęcia.

Stąd zrodził się trend tworzenia własnego mini zaplecza. A do mini zaplecza najbardziej nadają się domeny ze słowami kluczowymi w nazwie. Takie domeny są łatwiejsze w pozycjonowaniu na frazę zawartą w domenie. Google bierze ten czynnik dość mocno pod uwagę przy ustalaniu pozycji w wynikach wyszukiwania.